Resmi Gazete’de yayınlandı! Teknolojik ürünlere iade kısıtlaması - Ajans Motto Mersin Reklam Ajansı

Resmi Gazete’de yayınlandı! Teknolojik ürünlere iade kısıtlaması

Mersin Reklam Ajansı
16 Nisan 2019
Instagram, genç kullanıcılar için Hassas İçerik Filtrelesini güncelledi.
26 Ağustos 2022

Resmi Gazete’de yayınlandı! Teknolojik ürünlere iade kısıtlaması

1 Ekim 2022 tarihi ile birlikte teknolojik ürün ve kargo iade koşullarında bir takım değişiklikler olacak!

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan “ Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ” ile birlikte artık telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve drone gibi teknolojik ürünler artık iade edilemeyecek.

Bu durum ikinci elden tutun, sıfır ambalajı daha henüz açılmamış paketleri bile içerisine dahil ediyor. “ Hiç istisnai bir durum yok mu? ” dediğinizi duyar gibiyim. Evet var! Eğer aldığınız ürün ayıplı bir mal ise 14 gün içerisinde geri iadesini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kargo iade süreçlerine yeni düzenlemeler getirildi

Bunun yanında kargo iade süreçlerinde de tüketicileri üzecek bazı değişiklikler olacak. Artık kargo iade ücretlerini tüketiciler kendi cebinden ödeyecek. Bu şekilde keyfi kargo iadelerinin önüne geçilerek, E-Ticaret yapan firmaların artan kargo maliyetlerini bir nebzede olsun düşürülmesi hedefleniyor. Diğer bir değişikliğe gelince, kargo iade süreleri de artık 10 günden 14 güne çıkarılacak.

E-Ticaret alanında yapılan bu değişimlerin akabinde, önümüzdeki günlerde tüketicilerin yeni bir teknolojik ürün almak için daha güvenilir firmalara yöneleceği aşikar. Bu saatten sonra ürün ve satıcı seçimlerinde 2 kere düşünmemizde fayda var gibi gözüküyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir